Nie jest żadną tajemnicą, że kolory mają wpływ na to co człowiek postrzega i co czuje. Aż 62-90% ludzi uzależnia swoje wybory od koloru np. strony czy etykiety! Odpowiednio dobrany kolor może zwiększyć rozpoznawalność i pozytywne konotacje marki aż o 80%.

Zastanawiałaś się kiedyś czy kolory, które używasz do indentyfikacji wizualnej Twojej marki oznaczają dokładnie to co chciałabyś przekazać? Czy jak spojrzysz na sklepowe półki, jakiś kolor szczególnie przyciąga Twoją uwagę? Czy kolor Twojej marki nie jest przypadkiem wyrazem stanu Twojej duszy, a doskonale dobranym narzędziem biznesowym?

Trzy najważniejsze filary identyfikacji wizualnej pod kątem jej kolorystyki, na których powinnaś się skupić to: temperatura z jaką kojarzy się kolor, jego znaczenie psychologiczne  oraz obserwacja marek w podobnej kolorystyce.

Rozwijając nieco temat, na pewno zauważyłaś, że niektóre kolory we wnętrzach sprawiają, że czujesz jakby temperatura była niższa lub wyższa niż jest w rzeczywistości. Szare, niebieskie, fioletowe wnętrza zazwyczaj powodują odczuwanie chłodu, podczas gdy czerwień czy  żółć zdecydowanie ociepla wnętrze. Jak dowodzą naukowcy, we wnętrzach w zimnych kolorach, zazwyczaj zużywamy nieco więcej prądu czy gazu na jego ogrzewanie, natomiast ocieplenie pokoju powoduje, że ustawienia grzejników zazwyczaj ustawiamy na niższe temperatury.

Teraz zastanówmy się nad psychologią barw. Nasz mózg inaczej zareaguje inaczej na kolor czerwony, inaczej na niebieski. Poza podświadomością, do naszej percepcji kolorystyki, włamuje się także uwarunkowania kulturowe oraz personalne doświadczenia z daną barwą. Każdy kolor wywołuja jakieś emocje. Tobie jednak zależy na tym aby te emocje były pozytywne, a w kontekście marki – przywoływały jej wartości, miały dobre konotacje i w dodatku zachęcały do podjęcia akcji.

Kolor niebieski

Najchętniej akceptowalny kolor w całej palecie barw. Jest to najczęściej wybierany ulubiony kolor na naszej planecie. To kolor nieba i wody. Już w starożytności uznawany za wyjątkowy i magiczny, za dobry omen czy znak, kolor siły. Najczęściej wybierany przez strony o profilu korporacyjnym, biznesowym, te w których dużą rolę pełni akceptacja i zaufanie. To także kolor Della, HP, Oreo, czy Oral- B. Zaskakujące są wyniki badań japońskich naukowców, którzy przeprowadzili eksperyment, montując niebieskie światła w miejscach, gdzie było popełniano dużo samobójstw. Po zainstalowaniu niebieskiego oświetlenia, wypadki zmniejszyły się aż o 50%. W Szkocji w jednym z centrum handlowych instalacja niebieskiego oświetlenia przyniosła natomiast efekt w postaci zredukowanej przestępczości. Naukowcy dopatrują się korelacji koloru niebieskiego z policją, co podświadomie sprawiło, że przestępcy nie chcieli kusić losu. Część znawców tematu twierdzi, że kolor niebieski może się także kojarzyć z depresją (‘feeling blue’) więc używanie go w nadmiarze może w efekcie prowadzić do zbytniego wyciszenia, wręcz zamknięcia się w sobie.

Kolor żółty

Najrzadziej wybierany kolor. Większość ludzi nie jest fanami tej barwy. Jednak Ci, którzy go lubią, są wręcz jego wielkimi fanami. To także kolor kojarzący się z gadatliwością, optymizmem i ciepłem. Jeśli chcesz zdobyć serca rzeszy ludzi, unikaj tego koloru w brandingu.Największe marki, które zaryzykowały i wybrały właśnie ten kolor na swój przewodni to: Subway, Nikon, UPS, Shell, Hertz. Uwaga: to najlepiej widziany kolor z dużej odległości dlatego używany jest na znakach drogowych, w oznaczaniu terenu przez policję czy jako kolor kamizelek ratunkowych.

Kolor pomarańczowy

Jest kojarzony z dobrą, łatwo dostępna ofertą, korzystną cenowo. To najczęściej wybierany kolor przez magazyny mebli, firmy oferujące materiały wykończeniowe. To kolor optymistów, przyjacielskichi wesołych marek tj. Fanta czy Amazon. Jeśli chcesz, żeby marka kojarzyła się z produktami w przystępnej cenie, wybierz właśnie ten kolor. W przypadku przemysłu spożywczego – bardziej jesteśmy skłonni wybrać produkty o nasyconych kolorach tj. łosoś o pomarańczowej barwie niż szarej. To także kolor kojarzący się z młodością, witalnością oraz z latami 70’, kiedy był to kolor przewodni. To fantastyczny kolor dla marek młodych, energetycznych, związanych ze zdrowiem, przemawiający do młodej publiczności.

Różowy kolor

Dla fanów tego koloru, zła wiadomość. To kolor, którego główną właściwością jest drenowanie energii. W sporcie wiele drużyn wykorzystuje tą właściwość, malując ścianę drużyny przeciwników na właśnie ten kolor. Wykorzystywany w przemyśle farmaceutycznym ze względu na jego właściwości uspokajające. To dobry kolor np. dla prawników, którzy zajmują się rozwodami. Różowa ściana bowiem wyciszy atmosferę tam gdzie może być nerwowo. To najczęściej wybierany kolor przez firmy targetujace kobiety, które chcą, żeby marka kojarzyła się jako dziewczęca i świeża. Jasne odcień często kojarzy nam się z dzieciństwem, małymi dziewczynkami, reprezentuje slodycz, niewinność, nieco przykurzony będzie tęsknotą, nostalgią. Różowy kolor o intensywnym odcieniu kojarzy się natomiast z młodością, energią, zabawą i ekscytacją. To kolor, który używa się w targetowaniu bardziej personalnym, osobistym, niekoniecznie produktów dla kobiet.

Kolor biały

Kojarzy się z  nowoczesnością, nadajac marce czysty, przejrzysty, luksusowy wygląd. Jednakże używanie go w nadmiarze prowadzi do refleksji. Zakupy w sklepie o monochromatycznej kolorystyce może prowadzić do wątpliwości, w efekcie do braku stymulacji do kupna produktu.

Kolor czarny

Oznacza życie i ponowne narodzenie. Często występuje w połączeniu z białym, dając duży kontrast. To kolor Pumy, Nike, logotypy portali informacyjnych czy telewizyjne. To kolor uspokajający i wprowadzający harmonię, jednocześnie kojarzający sie z luksusem i stabilizacją. Marki inwestujące w duży kontrast kolorystyczny, np. biało – czarny są potrzegane zazwyczaj jako bardziej wartościowe.

Kolor fioletowy

Leczy rany i dusze. To kolor ludzi kreatywnych i mądrych, kolor monarchii, majestatu, tajemnicy. Ciemniejsze jego odcienie reprezentują luksus, jasne zaś kojarzą się z kobietami, sentymentem, nostalgią. Jak sugerują badania naukowców, to doskonały kolor kiedy targetujemy kobiety, mniej popularny wśród mężczyzn. To kolor marki czekoladowej Cadbury, która jest jedną z najlepszych marek uznanych przez magazyn Forbes. Jednakże nie jest to często wybierany kolor, zatem wciąż będzie się wyróżniał w tłumie. Skontrastowanie go z niebieskim i białym daje poczucie luksusu.

Kolor czerwony

Podnosi ciśnienie, skłania ku natychmiastowej akcji, dodaje energii. Udowodniono, że sportowcy ubrani na czerwono grają bardziej dynamicznie, są agresywniejsi w ataku. To kolor marek odważnych, kojarzący się z miłością i seksualnością. To barwa siły, pasji, energii i pewności siebie. To klor, który sprawi, że Twoja marka na pewno wyróżni się z tłumu.

Kolor zielony

Oznacza nowy początek, dorastanie, zdrowie, pokój. To kolor częstow ybierany pzrez marki kojarzące się z naturą tj. Animal Planet, Tropicana, Starbucks, ale także te, które na zasadzie przeciwieństwa chcą się z nią kojarzyć np. BP czy popularny power drink – Monster. Poza naturą kolor zielony kojarzony jest także z pieniędzmi (zielone dolary), oznacza stabilizację i bogactwo. Dla produktów naturalnych lepsze są jasne odcienie tego koloru, dla marek związanych z bogactwem – ciemne, butelkowe odcienie tej barwy.

Połączenie kolorów

Zasadniczo może się kojarzyć z szerokim zakresem usług. Paletę barw wybrało Google, telewizja NBC, E-Bay czy Microsoft.

 

Gosia Szwed zajmuje się marketingiem od 15 lat. Jej pasją jest neuromarketing i autentyczny storytelling. Studiowała marketing w Wielkiej Brytanii oraz w USA. neuromarketingiem zafascynowała się pod wpływem studiów w szkole biznesu w Copenhadze.

 

 

 

Zamów kurs on-line i studiuj w swoim czasie. Najlepsze kursy specjalistów w swoich dziedzinach w jednym miejscu! Zamknij

Pin It on Pinterest

Szeruj

Podziel się postem z przyjaciółmi