Używanie social mediów przez społeczeństwo wzrasta każdego roku o około 17%- jak podaje portal Smart Insights.  Na tą chwilę mamy około 4 miliardów aktywnych użytkowników Facebooka, Instagrama, Twittera, Pinterest czy YouTube! Ponad połowa świata jest aktywnie połączona na social mediach i zaskakująco, nie zależy ten fakt od wieku. Social media są wykorzystywane w komunikacji zarówno przez pokolenia młode- millenialsów, generację Z i X, jak i ponad 50% osób po 40. roku życia.  Prawie 80% Polaków i Brytyjczyków przyznaje, że przynajmniej raz odwiedziło Facebook, czy YouTube. 

Jedynie 25% z nich to użytkownicy poniżej 25. roku życia, ponad połowa to użytkownicy w wieku 35-64. Co zaskakujące- najwięcej czasu na Facebooku spędzają osoby  w wieku 45-54, choć ta grupa społeczna reprezentuje jedynie około 21% użytkowników platformy. LinkedIn zbiera natomiast śmietankę zarobkową- ponad 45% użytkowników portalu zarabia ponad 75 tys. dolarów. Drugie medium nieco bogatszej warstwy społecznej to Instagram (31%), a trzecie to Twitter (30%)- jak donosi Business Insider. Dojrzali użytkownicy to najszybciej rosnąca grupa użytkowników social mediów. Zjawisko dotyczy także populacji powyżej 65. roku życia. Facebook cieszy się niesłabnącą popularnością wśród osób w każdym wieku. Jak się okazuje dojrzały konsument wybiera także YouTube, i coraz więcej  z nich także (wzrost do 21%)- Instagrama czy Twittera. To 4 miliardowy rynek i potencjał do pokazania się dla każdej marki. Jeśli prowadzisz biznes, social media powinien być pierwszym kanałem jakiejkolwiek komunikacji z klientem docelowym. Tam znajdziemy wszystkie dane jego dotyczące, co z kolei umożliwi przygotowanie skrojonej na miarę komunikacji marketingowej, a w efekcie na sprzedaż produktu do grupy docelowej, która rezonuje z wartościami marki.

Jeśli do tego dołożymy fakt, że ponad 94% północnej Europy i 90% zachodniej Europy to użytkownicy Internetu, absolutnie jasny staje się fakt, że marketingowe strategie na social mediach to nie wymysł współczesnej techniki, a konieczność.

Aż o 13% wzrasta ruch na social mediach na terenie Polski, 5% wzrost notuje się na terenie Wielkiej Brytanii, w której już dawno praktycznie każdy założył swój profil na social mediach. Wciąż najwyższe zasięgi i zaangażowanie generują posty video- około 5.2 %, przy 4.4% zaangażowaniu przy postach graficznych i 3.7% na update statusu.

 

Jak przeglądamy social media?

Ponad 60% użytkowników przyznaje, że na social mediach szuka rozrywki, najchętniej oglądając krótkie, kilkuminutowe wideo. Social media wymuszają od nas większą aktywność jeśli chodzi o konwersacje i nawiązywanie relacji. W tej chwili każdy kanał social mediów dąży do tego, aby umożliwić użytkownikom udostępnianie treści wideo i wideo czatów, które są najłatwiejszą i najszybszą formą komunikacji międzyludzkiej. Doszły nam także coraz bardziej popularne boty, czyli rozwiązania sztucznej inteligencji (AI), dzięki którym można automatyzować konwersacje z użytkownikami np. Facebooka.

Jak się okazuje z social mediami najczęściej łączymy się przez telefony komórkowe, najczęściej wykorzystując do tego system Android (76.2%), a 15.5% użytkowników to właściciele Iphonów. Średnio zużywamy około 4 GB danych co miesiąc na łączenie się z Internetem przez telefony komórkowe!

80 to średnia liczba aplikacji, które instalujemy na telefonie. Używamy zazwyczaj aż do 40 z nich, spędzając na telefonie przeciętnie do dwóch godzin dziennie. Najczęściej odwiedzanymi aplikacjami są: Facebook, Whatsapp, WeChat i Facebook Messenger. Zaraz za nimi plasuje się QQ (chińska platforma komunikacyjna) i Instagram. Natomiast jeśli chodzi o ilość pobranych aplikacji, po Facebooku, najczęściej ściągamy Instagrama, Snapchat, Uber  czy YouTube.

Co kupujemy w Internecie?

Za pomocą aplikacji mobilnych wydajemy w branży modowej ponad 408 miliardów dolarów, drugą najpopularniejszą kategorią produktów jest elektronika (ponad 359 miliardów dolarów), zabawki i artykuły hobbystyczne (ponad 341 miliardów dolarów), meble i sprzęt domowy (225 miliardów dolarów), kolejna kategoria to podróże, warte ponad 212 miliardów, gry video (52 miliardy dolarów) i muzyka (11 miliardów). Najdynamiczniej rozwija się e-commerce spożywczy i urodowy. Prawie dwa miliardy ludzi kupiło coś w świecie on-line. Obecnie na świecie wprowadza się rozwiązania digitalowe również w sklepach tradycyjnych, równocześnie rozwijając platformy social mediów, które wkrótce będą oferowały również możliwość zakupu produktów bezpośrednio na swojej platformie, prosto z reklamy.

Jak wyglądają statystyki dotyczące używania social mediów w roku 2018?

W Wielkiej Brytanii ponad 70% użytkowników spędza większość czasu na Facebooku, na używanie Instagrama przypada 10% socjalnego czasu, wciąż stosunkowo mało ludzi używa Twittera- zaledwie kilka procent, za to około 20% socjalnych minut poświęcanych jest na Snapchata!

Mimo problemów wizerunkowych, wciąż Facebook jest najpopularniejszym kanałem social, kolejne miejsca zajmują WhatsUpp i Instagram.

 

Jak zachowują się w sieci marki?

48% rozmawia ze swoimi konsumentami

46% na social mediach umieszcza swoje promocje

42% dostarcza treści edukacyjnych

38% umieszcza materiały wizualne

36% stara się umieszczać treści humorystyczne

35% oferuje unikalne treści

27% dostarcza treści na temat firm od zaplecza

10% skupia się na pomniejszaniu wartości innych marek

*wg Sproutsocial

 

Jeśli chodzi o zaangażowanie, Facebook wyprzedza swoich rywali już nieco mniej. Pomimo ogromnej popularności, odsetek zaangażowania notowany przez popularne social medium to średnio 15 dni, dla porównania- przez 11 dni angażujemy się na Instagramie, 7.5 dnia poświęcamy na komentarze na Twitterze. Jednocześnie aż 76% użytkowników przyznaje, że na Facebooku spędza czas codziennie! Ponad połowa użytkowników codziennie odwiedza drugie medium, którego właścicielem jest Facebook- Instagram. 42% codziennie wchodzi na Twittera, 25% na Pinterest i 18% na LinkedIn. Największe zaangażowanie wywołuje Instagram (zgodnie ze statystykami TrackMaven). Social media częściej wybierane są przez kobiety. Amerykańskie dane wskazują na to, że ponad 77% użytkowników social mediów skończyło co najmniej college. 75% użytkowników Facebooka pochodzi z miast, ale także na terenach wiejskich wskaźnik pozostaje dość wysoki- na poziomie 58%.

W jaki sposób Ty prowadzisz swoje social media? Czy rozmawiasz ze swoimi klientami, angażujesz grupę docelową, szukasz możliwości reklamy na platformach odpowiadających Twojej grupie docelowej?

Zapraszam na darmową 30 min. konsultację, podczas której podpowiem Ci jak możesz używać social mediów dla swojej marki. Wystarczy, że napiszesz „TAK” pod tym postem na fanpage’u Kobiet Sukcesu.

 

Zamów kurs on-line i studiuj w swoim czasie. Najlepsze kursy specjalistów w swoich dziedzinach w jednym miejscu! Zamknij

Pin It on Pinterest

Szeruj

Podziel się postem z przyjaciółmi