Zgodnie z nowym regulaminem Facebooka, nie możecie używać określonych słów w swoich postach. Posty znikną, nie będą miały zasięgów, a w najgorszym wypadku możesz dostać karę w postaci blokady konta. Od teraz nie masz prawa powiedzieć, że coś jest najgorsze, obrzydliwe, zdeformowane, i ulubionego słowa Polaków: nienawidzę. Nowy regulamin wszedł w życie 25 kwietnia 2018 i obejmuje cały świat. Nowym rozwiązaniem jest to, że gdy internauta opublikuje treść, która zostanie zablokowana przez portal, będzie się mógł odwołać. Prośba zostanie w ciągu 24 godzin rozpatrzona przez jednego z 20 tysięcy moderatorów, władających 40 językami.

Pamiętaj, słowa takie jak: „opóźniony w rozwoju”, „Polaczek”, „debil” oraz wszystkie ulubione epitety Polaków pod postami, szczególnie politycznymi, będą przez Facebook cenzurowane.

Oto lista przykładowych słów, których nie możesz używać na Facebooku:

Jeden z rozdziałów nowego regulaminu poświęconym mowie nienawiści, znalazł się zapis mówiący o tym, że niedozwolone jest dyskryminowanie ze względu na: rasę, płeć, orientację seksualną, choroby czy pochodzenie. Zamieszczono również listę wyrażeń, których nie można używać.

Oto ona:

  1. Twierdzenia o niższości: twierdzenia lub frazy sugerujące ułomność fizyczną, psychiczną lub moralną osoby lub grupy.

Ułomność fizyczna (na przykład: „zdeformowany”, „niedorozwinięty”, „odrażający” lub „brzydki”, “mało urodziwy” ).

Ułomność psychiczna (na przykład: „opóźniony w rozwoju”, „kretyn”, „niskie IQ”, „fajtłapa”, „kłamca”, „głupi”, „imbecyl” lub „idiota”).

Ułomność moralna (na przykład: „puszczalska”, „oszust”, „skąpiec”, „na krzywy ryj”).

 

  1. Treści wyrażające pogardę.

Przykłady:

„Nienawidzę…”

„Nie lubię…”

„X są najgorsi”

 

  1. Treści wyrażające obrzydzenie.

Przykłady:

„Ohyda”

„Paskudztwo”

„Obrzydlistwo”

„Kupa”

„Gówno”

„Nikczemny”

„Odrażający”

„Szujowaty”

„Świniowaty”

„Zaśmiardły”

 

  1. Twierdzenia obraźliwe względem osoby lub grupy osób o cechach chronionych.

Przykłady: „debil”, „dureń”, „palant”, uważałabym na „Kaczora”. Na mocy regulaminu możemy doczekać się reperkusji za obrażanie rządu, partii politycznych, narodowości, włączając w to ruchy narodowościowe, skrajnie prawicowe, lewicowe, czy wyrażające dezaprobatę dla mniejszości seksualnych. Nie powinien przejść także temat aborcji, czy obrażanie jakiegokolwiek kościoła. „Nie” dla homofobów, rasistów czy antysemitów.

  1. Treści atakujące osobę lub grupę osób.

Każda forma propagowania przemocy lub przedstawiania w dobrym świetle śmierci, chorób, krzywdy odniesienia lub porównania ludzi do brudu, bakterii, chorób i odchodów odniesienia lub porównania do zwierząt, które są kulturowo postrzegane jako gorsze pod względem intelektualnym lub fizycznym odniesienia lub porównania do niższej formy człowieczeństwa szydzenie z pojęcia, przypadków lub ofiar przestępstw z nienawiści, nawet jeśli treść nie dotyczy żadnej konkretnej osoby określone porównania odczłowieczające zarówno w formie pisanej, jak i graficznej.

Przykłady:

„Zadżumiony”

„Psychiczny”

„Gówniany”

„Osioł”

„Świnia”

„Małpa”

„Leniwiec”

„Tasiemiec”

„Zdechnąć”

Cały nowy regulamin Facebooka można przeczytać TUTAJ .

Zamów kurs on-line i studiuj w swoim czasie. Najlepsze kursy specjalistów w swoich dziedzinach w jednym miejscu! Zamknij

Pin It on Pinterest

Szeruj

Podziel się postem z przyjaciółmi