Facebook znowu zrobił nam niespodziankę. Jeśli do tej pory wykorzystywałaś metody zwane „engagement baiting” w celu generowania większych zasięgów na portalu społecznościowym, od dziś taka praktyka niestety spowoduje dokładnie przeciwny efekt. Facebook zmienił algorytmy i wychwytuje słowa takie jak: polub, głosuj, szeruj, otaguj, skomentuj, dodaj. Wszystkie słowa nawołujące do akcji będą traktowane przez algorytmy jako powód do obniżenia zasięgów posta. Zatem zamiast zaangażowania, Facebook spowoduje, że zasięg Twoich działań się znacznie obniży. W przypadku seryjnego wykorzystywania sieci w celach promocyjnych, Twoje zasięgi po prostu zminimalizuje do kilku procent Twoich fanów.

W zeszłym roku zdążyliśmy się już zapoznać z botami, czyli automatycznymi odpowiedziami na dane słowo, które pomagały dodawać fanów do bazy danych bez naszego udziału.  Od dziś Facebook będzie deprecjonował Twoje działania w tym zakresie. Nauka obsługi botów poszła w las? Na szczęście, zgodnie z polityką Facebooka, boty wciąż można będzie wykorzystywać jako taktykę na docieranie do większej ilości fanów. Jednak nadużywanie taktyki doprowadzi do tego, że Facebook albo zablokuje stronę, albo drastycznie zmniejszy jej zasięgi. Zatem pora pomyśleć o czymś nowym lub wrócić do tradycyjnego mailingu i pozyskiwania danych za pomocą wartościowych treści na stronie. Inną opcją wciąż są lives lub filmiki, które dołączamy bezpośrednio na strony Facebookowe. Wciąż jest to najlepsza technika pozyskiwania nowych fanów. Filmy załadowane bezpośrednio na Facebooka podnoszą zasięgi najskuteczniej i wciąż pozostają na czołowych miejscach w Newsfeedzie.

Przedstawiciele Facebooka wyjaśniają, że mimo zmian, wciąż można będzie na stronach robić konkursy. Jednakże zmiana dotyczy nadużywania słów powodujących jakąś akcję. Facebook stawia na autentyczne zaangażowanie, wychwytując wszelkie przejawy ukrytej reklamy. Na razie te radykalne zmiany dotyczą postów w języku angielskim. Zatem jeszcze kilka tygodni można korzystać z dobrodziejstwa Facebooka na posty w języku polskim. Zmiany będą jednak wprowadzane sukcesywnie w każdej wersji językowej w 2018 roku.

Zamów kurs on-line i studiuj w swoim czasie. Najlepsze kursy specjalistów w swoich dziedzinach w jednym miejscu! Zamknij

Pin It on Pinterest

Szeruj

Podziel się postem z przyjaciółmi