Czy wiesz, że jedynie sześć osób dzieli Cię od dowolnie wybranej osoby na świecie? Dzięki kilku osobom jesteś w stanie dotrzeć zarówno do Brada Pitta, czy Briana Tracy. To już nie mrzonki czy marzenia networkerów, to fakt udowodniony naukowo.

Pierwsze badania dotyczące zależności i funkcjonowania grup społecznych przeprowadzono już w latach 60’ kiedy nie było ani Facebooka ani Twittera. Zostały przeprowadzone w USA, w Massachusets Institute of Technology przez Michaela Gurevicha. Jednak teoria sześciu kroków oddalenia została dopiero zdefiniowana przez Stanley’a Milgrama. W 1967 roku nadał on przesyłkę do osoby oddalonej o ponad 2300 km. Miała trafiać z rąk do rąk jedynie w obrębie sieci znajomych. Proces dostarczenia przesyłki pokonał właśnie sześć kroków i trafił w ręce adresata w stanie nienaruszonym. Tak narodziła się teoria.

Obecnie proces może okazać się jeszcze łatwiejszy. Jeśli wziąć pod uwagę wiadomości, to są w stanie dotrzeć do niemal każdego dzięki komunikatorom takim jak Facebook. Naukowcy z Mediolanu badając kontakty i relacje międzyludzkie, doszli do wnioski, że teoria oddalenia może nawet spłycić się do trzech, czterech kroków, bowiem aż 92% użytkowników Internetu właśnie cztery osoby dzielą od dowolnej osoby na świecie. W obrębie własnego kraju proces można ograniczyć jedynie do trzech stopni oddalenia.

Niezależnie od teorii naukowych, warto sprawdzić w ilu krokach jesteśmy w stanie dotrzeć do osoby, na której poznaniu nam zależy. Ta cenna umiejętność może się okazać szczególna korzystna w momencie zakładania biznesu lub szukaniu nowych dróg ekspansji.

Kroki oddalające od wybranej osoby można sprawdzić. Podobnie jak w przypadku generacji filmików z najbliższymi przyjaciółmi na Facebooku, na portalu można sprawdzić także ile stopni musimy pokonać, żeby dotrzeć do dowolnej osoby. Analiza tzw. big data pozwala na dotarcie niemal każdego typu danych i choć brzmi ten fakt nieco przerażająco, może także posłużyć w dobrych celach, np. unikania konfliktów zbrojnych, przewidywania katastrof naturalnych, czy jak w przypadku Llyods Pharmacy, sprawdzenie na jaką ilość partnerów seksualnych zostałaś potencjalnie wyeksponowana: https://onlinedoctor.lloydspharmacy.com/blog/sex-degrees/, żeby uświadomić Ci, że należy się zabepieczać.

W praktyce algorytmy wykorzystywane do mierzenia stopni oddalenia analizuje ilość znajomych, znajomych znajomych i tak dalej. To czysta matematyka. Jeśli w którymś z kręgów społecznych pojawi się osoba, której szukamy, to będzie właśnie ostatni stopień oddalenia. Zatem jeśli siostra przedstawi Cię przyjacielowi, przyjaciel zapyta czy ktoś zna Brada Pitta, wiadomość pójdzie dalej i każda osoba zapyta o znajomość Brada, to zwykle w kilku krokach do niego dotrzesz. Przynajmniej tak mówi teoria, która oczywiście zakłada, że społeczności nam będą sprzyjać i włączą się w poszukiwania Brada. Oczywiście należy przy tym także założyć, że wszyscy posiadają np. Facebooka. Teoria trzech stopni oddalenia bowiem nie będzie miała zastosowania w przypadku ludzi nie posługujących się sieciami społecznościowymi. Nie zbadano także metody mieszanej, próby dotarcia do osoby nieużywających np. Facebooka za pomocą znajomych na portalu.

W każdym razie teoria sześciu czy trzech stopni oddalenia może być bardzo korzystna w praktyce. Warto próbować dotrzeć do tych, na kontakcie z którymi Wam zależy. Wiele firm, bazując na teorii, przygotowuje swoje kalkulatory. Jest to niewątpliwie dobry przykład małżeństwa nauki z biznesem.

Statystyki można sprawdzić czasami na Facebooku. Istnieją też różnego typu kalkulatory, jak bazujący na teorii stopni oddalenia, kalkulator popularności: https://www.calcunation.com/calculators/fun/facebook-popularity.php

Jeśli któraś z Was podejmie się eksperymentu, dajcie znać, jak poszło. Doszłaś do wybranej osoby, ile kroków Ci to zajęło?

Autor: Gosia Szwed

Jeśli chcesz się ze mną skontaktować, znajdziesz mnie na LInkedIn: https://www.linkedin.com/in/gosiaszwed/, gdzie także doskonale wykorzystywana jest teoria stopni oddalenia.

Zamów kurs on-line i studiuj w swoim czasie. Najlepsze kursy specjalistów w swoich dziedzinach w jednym miejscu! Zamknij

Pin It on Pinterest

Szeruj

Podziel się postem z przyjaciółmi