Czasami przychodzą w życiu takie chwile, że wiesz, czujesz, że realizowany projekt jest Ci szczególnie bliski. Tak stało się w tym przypadku, kiedy Opoka, organizacja charytatywna z Bristolu zgłosiła się do mnie po pomoc w realizacji filmu, który zwraca uwagę na problem przemocy. Nasze pomysły nie miały końca i kiedy ostatecznie zabraliśmy się do realizacji zatwierdzonego projektu zaskoczył nas lockdown. Nagle zaplanowany obraz z pubu, który miał się stać tłem do jednej ze scen zamknął swoje drzwi, nie mogliśmy wkroczyć do domó, żeby nakręcić sceny. Aktorzy musieli zacząć się izolować i robić testy na Covid-19 przy każdym wyjściu na plan, więc nie mogli się z nami spotkać. Dobrane do scenariusza osoby natomiast nie chciały przyjechać ze względu na możliwość zakażenia czy konieczność samoizolacji.

Nikt z nas nie poczuł się w tej sytuacji bezpiecznie. Stanęliśmy z realizatorem projektu Kordianem z Gogetmedia przed koniecznością opracowania nawej strategii, realizacji która byłaby kompromisem pomiędzy oczekiwaniami klienta, a naszymi, niezwykle ograniczonymi w tym momencie możliwościami.

Lockdown- historia sukcesu

Nie chcieiliśmy narażać ludzi, a ze względu na niechronnie zblizający się deadline, podjęliśmy decyzję o domontowaniu ujęć z domów niektórych bohaterów filmu i wykorzystanie filmów z tzw. stocków, aby je połączyć. Głosów udzieliły znajome nam osoby, którym problem nie był obcy, a także córki realizatora. Dzięki zmianie scenariusza udało nam osatecznie osiagnąć efekt podobny do pierwotnie zamierzonego. Ujęliśmy z nim najważniejsze przesłania Opoki, podkreślając że przemoc to nie tylko fizyczny akt agresji, to także molestowanie: psychiczne, finansowe czy seksualne. To obniżanie wartości partnera, to wydzielanie budżetu, wyłączanie prądu czy Internetu, to ograniczanie kontaktów z rodziną, czy bycie obsesyjnie zazdrosnym.

Już kilka godzin po premerierze filmu klientka napisała do mnie, że jest zszokowana odbiorem filmu. W ciągu zaledwie kilku godzin obejrzało go tysiące ludzi, a linia Opoki rozgrzała się do czerwoności. Skala problemu okazała się ogromna. Choć akurat ta wiadomość nie ucieszyła mnie wcale, to wiem, że zrobienie tak wyjątkowego filmu może pomóc wielu kobietom. To jest dla nas szczególnie ważne. Statystyki odwiedzin mają sens jedynie wtedy, kiedy produkt, serwis czy osoba dobrze znają swoje wartości i pomagaja innym odnaleźć się w jakże zatłoczonej informacją, produktami i promocją rzeczywistości poprzez dostarczanie takich usług, które realnie rozwiązują problemy czy urzeczywistniają pragnienia.

Niestandardowe realizacje projektów dla organizacji charytatywnych

Film #wystarczytylkochwila nie był projektem standardowym. Nie codziennie bowiem realizujemy kampanie społeczne dla organizacji charytatywnych. Te są dla nas bardzo wyjątkowe bowiem są skierowane do ludzkich serc. Nie pokazujemy produktów, wartości organizacji, ale obszar, w którym pomagają. Szczególnie takie projekty budzą dużo emocji zarówno w twórcach, jak i w odbiorcach. Pierwsze spojrzenie na realizację gotowego projektu wywowało u nas wszystkich łzy wzruszenia. Każda z osób, która poświęciła swój czas dla innych bowiem miała styczność z przemocą domową, czy to ze strony partnera, czy rodzica albo współlokatorów, mam w rodzinie osobę bliską, która jej doświadcza. Tak naprawdę o każdym z nas możnaby przygotować zupełnie oddzielną historię. Dlatego film jest tak bardzo autentyczny i pomimo wymuszonej zmiany koncepcji obrazu, tak bardzo dotyka serc. Paradoksalnie czas pademii i konieczność elastycznego reagowania na rzeczywistość przyniosła nam lepsze zrozumienie drugiego człowieka. Niestety dla Opoki to czas wzmożonej pracy bowiem wskaźniki przemocy domowej wzrosły o ponad 100%, to ostatecznie ich rozwiązania mają przynieść głównie kobietom nowy początek. A czy nie o to chodzi na przełomie, kiedy wszystkie porządki po prostu upadają i rodzi się nowa rzeczywistość?

Z tego miejsca dziękuję za ten projekt wspaniałym ludziom bez których realizacja filmu nie byłaby możliwa:

Panie Anecie z Opoki– za zaufanie, ciepłe słowo i wspólne łzy wzruszenia

Kordianowi– za cierpliwość, cieżką pracę, talent i czas

Maji Bloom– aktorce, piosenkarce, dziennikarce za piękny utwór “Useless”, który stał się tłem do filmu

Karolinie Szymczyk, Kindze Kreffta oraz rodzinie Kordiana- za głosy, za serce i czas